Marki w second handzie – które trzymają wartość, a które nie
Marka mocno wpływa na to, jak szybko sprzedasz, ile dostaniesz i czy ktoś zaufa Twojemu opisowi. Ten przegląd jest orientacyjny: opiera się na typowych cenach odsprzedaży widocznych na popularnych platformach, a nie na pełnych danych sprzedażowych.
W second handzie marka ma realną cenę – i to nie taką, jaką dyktuje sklep, tylko taką, jaką potwierdza rynek. Niektóre marki szybko tracą wartość, inne (zwłaszcza vintage) sprzedają się po latach drożej, niż kosztowały. Poniżej przegląd popularnych marek z orientacyjnymi cenami używanych sztuk i komentarzem, dlaczego tak jest.
Jak czytać ceny
Ceny w tabelach to orientacyjne kwoty za używane sztuki w dobrym stanie. Konkretna cena zależy od modelu, stanu i rozmiaru.
1. Premium denim i workwear – liderzy płynności
Marki, które od dekad budują reputację na trwałości i kroju. Klienci kupują je z myślą o wieloletniej eksploatacji, więc używana sztuka nie jest dla nich kompromisem – często jest pierwszym wyborem (lepszy materiał starszych roczników, znana wartość, wytarcia jako element estetyki).
| Marka | Kategoria | Orientacyjna cena używanej sztuki (PLN) |
|---|---|---|
| Levi's 501 vintage | Jeansy męskie/damskie | 180–450 |
| Carhartt WIP | Workwear | 150–400 |
| Dr. Martens | Obuwie | 250–600 |
| Patagonia | Outdoor | 200–650 |
| Arc'teryx | Outdoor premium | 400–1800 |
| Filson | Workwear klasyczny | 300–900 |
| Red Wing | Obuwie | 400–950 |
Dlaczego Levi's 501 to perła
Vintage Levi's 501 z lat 90. z metką „Made in USA” potrafi kosztować tyle, co nowa para – dzięki starszemu denimowi i popularności wśród kolekcjonerów.
2. Premium high street – bezpieczna inwestycja
Marki z segmentu „dostępny premium”, które oferują jakość znacznie powyżej Zary i Mango, ale poniżej luksusu. Sprzedają się stabilnie, są łatwe do upłynnienia, mają wierne grono kupujących w second handzie.
| Marka | Orientacyjna cena używanej sztuki (PLN) | Co schodzi najszybciej |
|---|---|---|
| COS | 80–250 | Wełna, kaszmir, klasyczne kroje |
| Massimo Dutti | 70–230 | Skórzane buty, marynarki, sukienki |
| Arket | 90–240 | Bawełna, len, minimalistyczne kroje |
| & Other Stories | 60–220 | Kobiece sukienki, buty |
| Uniqlo | 30–150 | Heattech, kaszmir, basic |
Marki ze stajni H&M Group (COS, Arket, & Other Stories) i japońskie Uniqlo zwykle trzymają wartość lepiej niż klasyczne sieciówki – głównie dzięki lepszym materiałom i rozpoznawalności.
3. Klasyczne sieciówki – masowy rynek, niska wartość
| Marka | Orientacyjna cena używanej sztuki (PLN) | Uwagi |
|---|---|---|
| Reserved | 20–80 | Płaszcze i marynarki najlepiej |
| Mohito | 15–70 | Eleganckie sukienki trzymają cenę |
| Mango | 25–120 | Skórzane torebki, blazery |
| Zara | 20–150 | Linia główna: marynarki, płaszcze |
| Zara TRF | 15–60 | Najsłabsza odsprzedażowo linia Zary |
| H&M | 10–50 | Trudna sprzedaż, niskie ceny |
| Bershka, Pull&Bear, Stradivarius | 10–40 | Płynność niska, schodzą tylko dobrze opisane |
Pułapka „kosztowała 199 zł”
Pamiętaj: oryginalna cena ma niewielkie znaczenie. Kupujący w second handzie patrzą na obecną wartość, dostępność podobnych rzeczy i stan. Bluzka z sieciówki sprzed dwóch lat sprzedaje się dziś za ułamek ceny ze sklepu, niezależnie od tego, ile kosztowała.
4. Marki sportowe – silna płynność
Odzież sportowa znanych marek zwykle dobrze się sprzedaje: ludzie regularnie zmieniają sprzęt, a kupujący chcą oryginałów (Nike, Adidas, Reebok, Puma) taniej niż w sklepie.
| Marka | Co schodzi najszybciej |
|---|---|
| Nike | Buty Air Force, Dunk, Jordan, kurtki ACG |
| Adidas | Samba, Gazelle, kurtki Originals, dresy |
| The North Face | Puchówki, Nuptse, polary, vintage |
| Salomon | XT-6, Speedcross, buty trekkingowe |
| Patagonia Better Sweater | Kultowy polar |
| Lululemon | Kobiece legginsy Align |
5. Premium klasyczny – Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Lacoste
| Marka | Orientacyjna cena używanej sztuki (PLN) |
|---|---|
| Ralph Lauren / Polo RL | 120–400 |
| Tommy Hilfiger | 70–280 |
| Lacoste | 90–320 |
| Hugo Boss | 150–500 |
| Calvin Klein | 60–200 |
Te marki sprzedają się stabilnie, ale uwaga: rynek jest pełen podróbek (zwłaszcza Polo Ralph Lauren i Tommy Hilfiger). Kupujący wymagają więcej zdjęć, w tym metki wewnętrznej, kodu produktu i metki materiałowej. Bez nich trudniej o dobrą cenę.
6. Vintage i kolekcjonerskie – najwyższe ceny
To kategoria, w której ceny potrafią przekraczać pierwotną cenę sklepową. Vintage to nie „starsza wersja czegoś”, tylko osobny segment z własnymi prawami – kolekcjonerzy, fora, transakcje powyżej tysiąca złotych za pojedynczą sztukę.
- Levi's vintage: modele z selvedge (redline) z lat 70.–80. i egzemplarze „Big E” sprzed 1971 roku – 400–1500 zł.
- Stone Island z metką compass – od 350 zł za t-shirt do 2500 zł za kurtki Ghost.
- Stussy lata 90. – 250–800 zł za bluzy z oryginalnych dropów.
- Carhartt OG Detroit Jacket vintage – 500–1200 zł, w zależności od metki.
- Adidas Originals vintage (Trefoil 80s, Gazelle made in West Germany) – 400–900 zł.
- Burberry vintage (płaszcze, koszule) – 350–1200 zł, kult wśród miłośników klasyki brytyjskiej.
Czerwona flaga vintage
W tej kategorii łatwo o podróbki. Sprzedawcy uczciwi pokazują metkę z numerem produkcji, datą, wewnętrzne szwy, opisują pochodzenie sztuki. Bez tego nie kupuj nawet okazji.
7. Marki, które trudno sprzedać
Są marki, których używane ubrania sprzedasz najwyżej za grosze – wystawienie ogłoszenia może nie zwrócić Ci nawet czasu pracy. Lepiej oddać je do zbiórki albo podarować rodzinie.
- Shein, Romwe, Boohoo – fast fashion typu „1 sezon”, materiał słaby, kupujący szukają nowych w tych cenach.
- Primark – niska percepcja jakości, niskie ceny odsprzedaży.
- House (najtańsze linie), Cropp basic – niskie ceny, niska płynność.
- Marki private label dyskontów (Pepco, KIK, TXM) – sprzedają się za 5–15 zł, a koszt wysyłki bywa wyższy niż cena rzeczy.
8. Co robi największą różnicę w cenie resale
- 1Kraj produkcji – metka Made in Italy / Portugal / USA potrafi podnieść cenę nawet u tej samej marki.
- 2Rocznik – vintage z określonej dekady ma narzut kolekcjonerski, nowsze sztuki tej samej marki schodzą taniej.
- 3Stan ubrania – rzecz w stanie „Doskonały” sprzedasz wyraźnie drożej niż tę z „Widocznymi śladami”.
- 4Jakość zdjęć i opisu – nawet tańsza marka dobrze zaprezentowana sprzedaje się szybciej.
- 5Sezon wystawienia – kurtki zimowe w październiku, sukienki letnie w kwietniu.
9. Praktyczne wnioski na zakupy nowych ubrań
Jeśli kupujesz nowe ubrania, myśląc też o ich wartości za 2–3 lata: wybieraj marki z segmentu premium high street (COS, Massimo Dutti, Arket), klasyczne (Levi's, Carhartt), outdoor premium (Patagonia, Arc'teryx). Ubrania tych marek łatwiej później odsprzedać niż rzeczy z Sheina czy Bershki.
Wpisz markę w wyszukiwarkę i sprawdź aktualne ogłoszenia
Szukam markiNajczęstsze pytania
Czy warto sprzedawać ubrania z Sheina i Primarka?
Rzadko. Ceny odsprzedaży są niskie, a koszt wysyłki zjada większość kwoty. Lepiej oddać do zbiórki, ewentualnie sprzedawać w pakietach po 5–10 sztuk w jednej cenie.
Czy Zara TRF i Zara flagship to ta sama marka pod kątem resale?
Nie. Linia główna Zary (zwłaszcza marynarki, płaszcze, sukienki z wełny) trzyma wartość lepiej niż młodsza, tańsza linia TRF (Trafaluc). Sprawdzaj metkę przed wystawieniem.
Czy podróbki Polo Ralph Lauren naprawdę zaniżają ceny resale?
Tak. Kupujący wymagają teraz fotografii metki produkcyjnej, kodu wewnątrz koszuli, jakości haftu konia. Bez kompletu zdjęć cena spada – niezależnie od tego, czy ubranie jest oryginalne.
Jak rozpoznać markę, w którą warto zainwestować, nawet kupując nowe?
Trzy sygnały: produkcja w UE/USA/Japonii, materiały naturalne (wełna, kaszmir, skóra, len), klasyczny krój nieuzależniony od sezonu. Te trzy cechy zwiększają szansę, że ubranie zachowa wartość.
Nowe poradniki mailem
Napiszemy, gdy pojawi się nowy poradnik albo ważna zmiana w serwisie. Wypiszesz się w każdej chwili.
Czytaj dalej
Sprawdź ogłoszenia



